Oksijen ve Ozon Tedavisi

Ozon, üç oksijen atomundan oluşan bir kimyasal bileşiktir. İki atomlu normal atmosferik oksijenin çok yüksek enerji taşıyan bir şeklidir. Ozon oda sıcaklığında renksiz, karakteristik kokusu olan bir gazdır. İsmi Yunanca “koklamak” manasına gelen ozein’den gelir.

Medikal ozon daima saf ozon ve saf oksijenin karışımı şeklinde kullanılır. Medikal ozonun iyi bilinen bakteri öldürücü, mantar öldürücü ve virüs çoğalmasını önleyici özelliği sebebiyle, enfekte olmuş yaraların dezenfeksiyonunda ve ayrıca bakteri ve virüslerin sebep olduğu hastalıkların tedavisinde kullanılır.

Kan dolaşımını artırma yeteneği, dolaşımla ilgili bozuklukların tedavisinde kullanılır ve organik fonksiyonların yeniden canlandırılması da ozonu çok değerli kılar.

Düşük dozlarda kullanıldığında, vücudun direncini artırır. Diğer bir deyişle ozon bağışıklık sistemini aktive eder. Medikal ozonun, özellikle bağışıklık sisteminin zayıf olduğu veya bozuk olduğu hastalara uygulanmasında özellikle çok başarılı sonuçların alınmasına yol açar.

Genel olarak ozon tedavisi yapılan hastalıklar şöyledir:

Dolaşım bozuklukları

Göz hastalıkları

Cilt mantarları ve enfekte cilt lezyonları

Kanser

Enfekte yaralar

Bağırsak hastalıkları

Virüslerden kaynaklanan hastalıklar

Karaciğer enflamasyonu (Hepatit A, B, C)

Enflamasyonlu ve dejeneratif eklem hastalıkları

Artritik/Romatizmal durumlar

Detoks (toksinlerden arınma)

Anti aging